2016 Recognition Reception Congratulations

The University of New Mexico celebrated nearly 50 of its highest achieving students at the annual Recognition Reception hosted by the Student Activities Center in partnership with the Alumni Relations Office. The annual event recognizes the accomplishments of many of the University’s outstanding student leaders through various awards.

Outstanding UNM seniors were also recognized for their contributions to student life, service to our community, leadership, and exceptional volunteer service to the campus all while maintaining a positive academic performance and serving as an academic ambassador to the institution.  

The event was emceed by Eliseo ‘Cheo’ Torres, vice president for Student Affairs with a keynote address from Duffy Swan, UNM alumnus and former president of the UNM Alumni Association. 

Black Men In Motion
UNM group Black Men in Motion, winner of the African American Student Services Award. 

The 2016 recipients:

National Scholarship Recipients
Melodie Meyer
Robert Jones
Julian Vigil, Goldwater Scholarship
Randy Ko, Goldwater Honorable Mention

ASUNM Awards
Arts and Crafts Studio Southwest Film Center Nadia Cabrera, Amelia Linde, & Benjamin Maggard

ASUNM Outstanding Senator Awards
Delia Brennan, Fall ’15
Brad Sedillo, Spring ‘16

Greek Men & Women of the Year
Arturo Lozoya III, Omega Delta Phi
Olivia Ross, Alpha Chi Omega
Kyle Stepp, Alpha Tau Omega


Alumni Citizenship Awards
The six recipients of the "Alumni Citizenship Award."


Greek Advancing Our Community
Kyle Biederwolf, Alpha Tau Omega
Matthew Davoudzadeh, Phi Delta Theta
Neigelle Francisco, Alpha Kappa Alpha
Kaitlyn Loafman, Pi Beta Phi
LaToya Lozoya, Theta Nu Xi
John Ortega, Omega Delta Phi Inc.
Jordan “Scotty” Scott, Chi Omega
Cheyenne Trujillo, Theta Nu Xi

GPSA Awards
Javier Astorga, Moses Allen, Frias Ayoud, Katrina Edelmann, James Hendrie, Bich-Hanh Nguyen & Travis Scholten

Clauve Outstanding Senior Awards
Rebecca Boddy, Alexandra Cervantes, Jenna Hagengruber, Victoria Pryor, Omkulthoom Qassem, Kyle Stepp & James Walker

Brian Colón Exemplary Service Award
Mhd Alaa Eddin Arar

G. Randy Boeglin Residence Hall Outstanding Leadership Awards
Kalin Baca, Sara Collins, Reuben Fresquez, Angelina Montes & Tayte Trujillo

African American Student Services Award Black Men in Motion
Gregory Brooks, Robert Coleman, Phillip Cox, James Edmond III, Frederick Fitch, Kadar Gayle & Malcolm Williams

American Indian Emerging Lobo & American Indian Student Service
Awards Paige Augustine, Nicholas Estes & Amidooli Pacheco

Raza Excellence Outstanding Student Awards
Cesar Miranda, Deyanira Molina Nunez, Carolina Belmares Ortega & Omkulthoom Qassem

WRC Sabrina Single Mothers Scholarship
Lilly Baca, Lashai Jake, Kimberly Vigil & Stephanie Wise

Outstanding Trailblazer of the Year Award
Taryn Levels

Alumni Citizenship Awards
Amelia Linde, Arturo Lozoya III, Stephanie Mladinich, Andres Olguin, Michael Salazar & Diane Sun